В глобален мащаб температурите през месец май 2021 г.  отново

...
В глобален мащаб температурите през месец май 2021 г.  отново
Коментари Харесай

Май 2021 г. – малко по-топъл от нормалното

В световен мащаб температурите през месец май 2021 г.  още веднъж бяха над нормата, само че се резервира наклонността на по-малки по стойност позитивни аномалии, почнала от края на предходната година. В огромна част от Европа месецът е бил по-студен от нормата, само че на Балканите, а и в нашата страна, междинните температури са били наднормени. В Антарктида морският лед продължава да е със постоянни околонормални равнища, а в Арктика площта, покрита с лед, е с 5% по-малка от нормалното.

Според систематизираната информация от Европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S) междинната температура на въздуха през май 2021 година в световен проект е била с 0,42 °C по-висока по отношение на общоприетия климатологичен интервал (1981 – 2010 г.). Температурите са били и с 0,26 °C по-високи по новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година Месец май 2021 година е на пето място в класацията за най-топъл май от 1979 година насам, като водачеството принадлежи на 2020 година, следвана от 2016, 2017 и 2019 година Май 2021 година е с почти същата позитивна особеност, както и май 2018 година, и продължава поредност от към този момент 17 години на наднормени месеци май (Фиг.1).

Най-студен в тази редица от данни е май 1979 година, следван от май 1985 година Интересно е да се означи, че всички поднормени месеци са се случили единствено през предишния век, като се изключи 2000 и 2004 година, до момента в който наднормените месец май има единствено пет случая преди 2000 година, а тези обстоятелства удостоверяват покачването на температурите през последните две десетилетия.

По света

Най-голяма негативна особеност на междинните температури през май 2021 година се следи в Източната част на Антарктида, южните и централни щати на Съединени американски щати и централните елементи на Канада, южната част на Африка, източните региони на Русия и Монголия, по-голямата част от Индия и Източна Австралия. Обратно – най-наднормено, с позитивна особеност до 7-8 °C, са били температурите в Западна Гренландия, Северна Африка, Близкия изток и Северен Сибир (Фиг. 2). 


Фигура 2. Отклонение на междинната температура на въздуха за май 2021 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година за цялото земно кълбо. Източник: C3S/ECMWF

Температурите над моретата и океаните също са били преобладаващо над нормата, като най-голямо позитивно отклоняване е маркирано над морето на Уедъл в Антарктида. Тази позитивна особеност е резултат от по-малкото количество лед в района (виж по-долу). Поднормени са били температурите над Северния Атлантик и в източната част на Тихи океан. Ла Ниня продължава да отслабва и към този момент е по-скоро в неутрална фаза (линкът е към динамична графика, изменяща се ежедневно), само че към момента поддържа по-ниски междинни температури в по-голямата част от тропическия Източен Тихи океан. Според прогнозата на международните метеорологични центрове през идващите месеци ще продължи неутралната фаза на Ел Ниньо.

В Европа

В Европа междинната температура на въздуха за месец май 2021 година е била близка до нормата за интервала 1981  –  2010 година, само че въпреки всичко с 0,17 °C под нея или с 0,46 °C под нормата за новия климатологичен интервал 1991  –  2020 година Тези стойности са малко по-високи от миналогодишните, само че пък са по-ниски от междинните температури за всеки останал месец май от 2000 година насам, като се изключи 2004 година Най-студеният май от 1979 година до през днешния ден в Европа е с съвсем 3 °C  отклоняване от нормата.

В районен проект, в Европа май 2021 година е бил най-студен в централните региони. Като последователно към периферията на континента температурите са се повишавали и месецът е бил най-топъл по отношение на нормите в Европейска Русия, където има огромен брой дни с оптимални температури над 30 °C, в това число и зад Полярния кръг – в регионите на Архангелск и Мурманск. С позитивна особеност са били и огромни територии на Балканите, Турция, Испания и Западна Норвегия (Фиг. 3). Обратно – в Германия, май 2021 година е бил най-студен от 2010 година насам, а във Англия междинните оптимални температури са били близки до най-ниските оптимални температури през последните няколко десетилетия за петия месец от годината. 

В България

В нашата страна средномесечните температури за май 2021 година са били над нормата за интервала 1981  –  2010 година, като по предварителни данни позитивната особеност доближава до към 2 °C в източните региони. Според данни от някои станции на НИМХ, както и от общоприетоо разположени автоматични станции, под норма са били средномесечните температури в крайните северозападни елементи на страната, където негативната особеност доближава до 1 °C. В останалата част на страната се следят позитивни аномалии с увеличаващи се стойности на изток. Наднормени са били температурите и в планините. Въпреки позитивните аномалии през миналия месец май, има и студени интервали. В края на първото десетдневие тук-там – в котловинните полета, Добруджа и Лудогорието, минималните температури са се намалили до към нулеви стойности и тук-там там са се образували рискови късно-пролетни слани. 

Пролетта в Европа и България

Пролетният сезон включва месеците март, април и май. Средната температура за трите пролетни месеца на Европейския континент е била по-ниска от нормалната с близо 0,1 °C. Тази стойност отрежда пролетта на 2021 година в Европа като четвъртата най-студена пролет от 1998 година насам (Фиг 4). 

За по-голямата част на страната пролетта на 2021 г.  също е била с поднормени температури, като с позитивна особеност на пролетните температури се откроява Източна България. Толкова ниски пролетни температури нашата страна не е имала от 1998 година, като максимален принос има месец април, който за огромна част от страната, беше леден. 

Ледена завивка

В Арктика площта с морски лед за май 2021 година е била с 5% по-малко от междинната за 1981  –  2010 година (Фиг. 5.) или с към 0,7 млн. км 2  под нея. Тези стойности дефинират тазгодишния май като месец с най-голяма повърхност с арктически лед за последните 7 години. Водач в листата по минимум лед през май е 2016 година, а годината с най-голяма повърхност арктически лед е 1985 година

През май в Северния ледовит океан се е следило интензивно размразяване на ледената завивка, подбудено от повишаващите се температури и увеличаващата се дълготрайност на деня. Тази година не са били следени огромни аномалии, а с по-малко лед от междинното се открояват Лабрадорско и огромна част от Баренцово море. 

В Антарктика през май 2021 година обсегът на морския лед се е доближил до междинните стойности за 1981  –  2010 година, и е единствено с към 1% по-малко от тях. Тазгодишната стойност на антарктичен лед прекъсва 5 следващи години със относително огромни негативни аномалии (Фиг. 5). Интересно е да се означи, че годината с най-голяма повърхност на антарктическа повърхност е 2015 година, което в съвремието е извънредно събитие.

През този месец се следят огромни районни разлики, като с концентрации на леда – доста под нормата, се отличават северните елементи на морета Уедъл и Рос. Има и места с доста наднормени концентрации на лед – като акваторията от море Белингсхаузен до море Рос, както и в браншове на Индийския и Тихия океан. 

Автор: Симеон Матев / Климатека

Симеон Матев е лекар по климатология, защитил е докторат на тематика „ Съвременни промени на климата в България “. В момента е помощник по климатология в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ в катедра „ Климатология, Хидрология и Геоморфология “, като главните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси. Има богат медиен опит, бил е в екипа на „ Времето “ в съвсем всички наши малките екрани, както зад кадър, по този начин и в ефир.

В обявата са употребявани материали от:

  1. https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-may-2021
  2. https://climate.copernicus.eu/sea-ice-cover-may-2021
  3. https://www.dwd.de/DE/presse/pressemitteilungen/DE/2021/20210531_deutschlandwetter_mai2021_news.html?nn=16210
  4. https://www.metoffice.gov.uk/about-us/press-office/news/weather-and-climate/2021/cool-wet-may-concludes-spring-of-marked-contrasts
  5. www.stringmeteo.com
  6. http://www.meteo.bg/bg
Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР